مگس گیاهک غلات چیست

مگس گیاهک غلات چیست:

آشنایی با آفت مگس گیاهک غلات و روش های کنترل آن یکی از نیاز های اساسی در باغداری های امروزی می باشد که باید مورد توجه قرار گیرد با ما همراه باشید تا اطلاعاتی پیرامون علت گسترش مگس گیاهک غلات ،نحوه خسارت مگس گیاهک غلات و روش های مبارزه مگس گیاهک غلات در اختیار شما قرار دهیم.

آفت مگس گیاهک غلات یکی از آفات شناخته شده در بین مزارع گندم و جو می باشد که فعالیت خود را با تغذیه از این غلات آغاز می کنند و اگر سریع تر نسبت به کنترل آن اقدامی صورت نگیرد موجب خشک شدن جوانه ها خواهد شد.

مگس گیاهک غلات حشراتی سیاه رنگ به طول تقریبی ۵ میلیمتر هستند،چشم هایی برجسته و شاخکها و خرطوم سیاه رنگی دارند. این حشرات زمستان را به صورت لارو می گذرانند و فعالیت خود را در فصل بهار آغاز می کنند و به صورت مگس هایی کوچک ظاهر می شوند.

حشرات بعد از جفت گیری،هر مگس گیاهک ماده تقریبا ۲۰ تا ۴۰ عدد تخم روی برگ ها می گذارد. لاروها تغذیه خود را از جوانه مرکزی آغاز می کنند،یعنی در دوران زندگی ۲ تا ۳ هفته ای خود از جوانه ها تغذیه می کنند که این موجب خشک شدن جوانه ها خواهد شد. مگس غلات؛ چند نسل در سال دارد،که در فصل بهار سراغ خوشه ها می روند و در فصل پاییز نیز چمن ها را مورد حمله قرار می دهند و آلوده می کنند.

بیشترین فعالیت مگس گیاهک غلات فصل بهار با آغاز فعالیت درختان و زندگی طبیعت آغاز می شود،چون این حشرات بیشتر به صورت گروهی زندگی می کنند حملات آنها نیز به صورت گروهی بوده و یک قسمتی را مورد هدف قرار می دهند و آلوده می کنند. آفت مگس گیاهک غلات اخیرا خسارت بسیار شدیدی به مزارع گندم وارد کرده و باید نسبت به کنترل آن اقداماتی صورت گیرد.

روش های کنترل آفت مگس گیاهک غلات:

روش های مختلفی برای از بین بردن آفت مگس گیاهک غلات  وجود دارد که می تواند موثر باشد،توجه داشت باشید هر نوع آفت و بیماری زمانی که در ابتدای رشد است به راحتی قابل کنترل میباشد هر چقدر زمان رشد و پیش روی آفت بگذرد کنترل کردن آن نیز سخت تر خواهد شد. و اما روش های کنترل آفت مگس گیاهک غلات:

  • ۱٫استفاده از بذر سالم :

این روش اولین روش و شاید موثر ترین روش باشد زمانی که کشاورزان تصمیم به کشت غلات در حجم وسیع دارند باید به این نکته توجه ویژه داشته باشند که نوع غلاتی که انتخاب می کنند از سلامت برخوردار بوده و حتی در برابر آلودگی ها و بیماری ها نیز مقاومت بالایی داشته باشد،همچنین باید به سازگاری بذر با شرایط اقلیمی منطقه نیز توجه ویژه داشت این توجه کمک می کند بازدهی بذر مورد نظر شما کاملا مطلوب و بالا باشد.

  • ۲٫رعایت نکات مهم و اصولی :
    یکی دیگر از روش های کنترل آفت مگس های گیاهک غلات؛ رعایت برخی نکات مهم می باشد که کشاورزان باید به آن توجه داشته باشند،مثلا اگر زمینی که به کشت غلات اختصاص داده شده هر ساله مورد حمله آفات قرار می گیرد باید از کشت در آن زمین اجتناب نمود تا خاک زمین مرغوبیت خود را به دست آورد،و یا قبل از کاشت غلات حتما با کود مخصوص خاک را تقویت نموده و شخم اصولی انجام داده تا خاک بستر رشد مناسب غلات را فراهم کند و یا باید نسبت به سمپاشی زمین نیز اقدام کرد.
  • ۳٫کنترل بیولوژی :
    این روش همان روش طبیعی کنترل آفت مگس گیاهک غلات؛ می باشد که شاید به مهار آن کمکی نکند اما در کنترل آن می تواند موثر باشد،برخی حشرات مانند زنبور ها و برخی گنجشک ها و کفشدوزک ها ازشکارگر های خوبی هستند که از لارو و حشرات کامل مگس گیاهک ها تغذیه می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *